Ripple (XRP) – kas tai?

0

Ripple – realaus laiko pavedimų platforma, valiutos keitykla bei kripto-valiuta viename. Šiuos tris bruožus turi dar bent kelios dešimtys kitų gerai žinomų platformų – kripto-valiutų, tokių kaip NEM, Litecoin, Bitcoin ir kitos. Tačiau Ripple nuo jų skiriasi tuo, kad ji yra labiau žinoma dėl savo internetinių pavedimų platformos, kuri yra paremta Blockchain technologija, o ne dėl kripto-valiutos, XRP. Tai šiek tiek paradoksalu, nes skaitmeninės valiutos dažnai tiesiogiai koreliuoja su platformos sėkme. Kitą vertus, gal būtent tai ir padeda XRP valiutai suktis pirmame dešimtuke pagal rinkos vertę (coinmarketcap duomenimis). Todėl šis straipsnis bus labiau apie pačią platformą, o ne apie jos kripto-valiutą.

Ripple platforma

Ripple platformoje galimas ne tik lengvas pinigų pervedimas, tačiau ir jų konvertavimas: vedami eurai, gaunami doleriai ar vedamos jenos, išgryninami Litecoin (LTC) ir t.t. Ši platforma yra pakankamai unikali ir dėl transakcijų metu vykstančio „pinigų kelio“. Kelią galima būtų iliustruoti tokiu pavyzdžiu:

Ripple tinklas
Ripple tinklas

Antanas, kuris gyvena Lietuvoje nori pervesti 100 eurų savo draugui Petrui, gyvenančiam Didžiojoje Britanijoje. Antanas 100 eurų per Ripple platformą duoda vietinei agentei Onutei ir įpareigoja ją pinigus perduoti tik tokiu atveju, jei Petras pasakys teisingą kodą. Onutė kreipiasi į Petro agentą Vytą su pranešimu apie piniginę sumą, pavedėją ir užklausą dėl slaptažodžio. Vytas informaciją perduoda Petrui ir gavęs teisingą kodą – „atlaisvina“ Antano vestus 100 eurų. Taigi Ripple vykstančios transakcijos dažnu atveju yra keturšalės, nors gali būti ir trišalės, kai sutampa tarpinis agentas. Tarp visų procese dalyvaujančių asmenų turi būti pasitikėjimas, kad pinigai nebus sustabdyti ir pasieks adresatą. Tokiu būdu sukuriami atviri pervedimų kanalai. Svarbu paminėti, jog šis pavyzdys yra pakankamai paprastas ir pati technologija yra gerokai išsamesnė.

Ripple veikia kaip tiltas tarp skirtingų skaitmeninių valiutų, tai yra, suteikia galimybę pakeisti vieną kripto-valiutą į kitą. Tuo tarpu kiekviena valiuta turi savo pervedimų kanalus, tokius kaip CADBluzelle, BTCbitstamp arba USDsnapswap, kurie jos turėtojus apriboja veikti būtent tos valiutos rėmuose. Tuo tarpu XRP universalumas leidžia Antanui prašyti Petro grąžinti pinigus Bitcoinais, o Petrui pavedimą gali daryti, kad ir rubliais. Taigi, šioje piniginėje operacijoje yra panaudojami skirtingi pervedimo kanalai.

Ripple suprogramuota taip, kad būtų lengvai integruojama į oficialių institucijų ir verslo subjektų veiklą. Kaip ir minima kiek aukščiau, XRP gali tapti tiltu tarp jų. Transakcijų laikas yra vienas mažiausių tarp visų panašių platformų. Palyginimui Bitcoin per sekundę apdoroja 7 operacijas, VISA – maždaug 2000, tuo tarpu XRP – daugiau nei 1000. Kūrėjai teigia, kad operacijų skaičiaus padvigubinimas yra tik laiko klausimas. Gal būtent tai, kad ši platforma yra tiltas tarp skirtingų platformų ir tai, kad ji veikia labai gerai ir greitai, leis jai būti pripažintais didžiųjų bankų ar kitų finansinių institucijų. Tai būtų didelis proveržis skaitmeninių pinigų-platformų pasaulyje, Ripple tai reikštų, jog ji taptų viena savrbiausių platformų – kripto-valiutų.

Bendri faktai:

 • Ripple sukurtas ir paleistas 2012 metais
 • Kripto-valiutos pavadinimas – XRP
 • Pirmais keliais metais buvo skiriamas didelis dėmesys technologijos ir kripto-valiutos plėtrai, šiuo metu daug investuojama į universalumo išpildymą – esamų technologijų/ piniginių kelių apėmimą
 • Piniginės operacijos Ripple tinkle trunka kelias sekundes (tai yra įspūdinga žinant kokį kelią joms tenka nueiti)

  XRP monetos
  Ripple valiutos vizualizacija
 • Pavedimo kaštais yra minimalūs – 0,00001 XRP
 • Pavedimo greitis gerokai didesnis negu Bitcoin
 • 2017 birželio mėnesį XRP buvo tarp trijų didžiausią rinkos vertę turinčių valiutų. Su 11.94 milijardais USD atsiliko tik nuo BTC – 45,26 milijardai USD ir ETH – 31,53 milijardai USD.
 • Šiomis dienomis (2017-10) XRP vėl pavyko susigrąžinti pozicijas ir rinkos verte yra 9,93 milijardai USD lygiuotis po BTC ir ETH.

XRP VS BTC

Kaip ir daugelis altcoinų XRP išgyveno didelį pakilimą 2017 metų kovo mėnesį, vėliau sekė pastovus ritimasis žemyn. Tačiau pastaruoju metu situacija kiek stabilizavosi, tad belieka laukti kuria linkme kreivė judės toliau, o tai akivaizdu, jog priklauso nuo platformos sėkmės.

Ripple vs BTC
XRP ir PTC palyginimas

PALIKTI KOMENTARĄ

Įrakytike komentarą
Įveskite savo vardą