Lietuvos banko pozicija dėl kripto-valiutų

0

Vakar (2017-10-11) buvo svarbi diena Lietuvos kripto bendruomenei – Lietuvos bankas paviešino oficialią poziciją dėl virtualių valiutų bei blockchain. Po to, kai prieš metus centrinis Lietuvos bankas pasirašė supratimo memorandumą dėl plėtros Lietuvoje su fintech startuoliu „Revolut Limited“, buvo galima pranašauti liberalią banko poziciją ir kitais inovatyvių finansų klausimais. Tačiau, pasisakydamas apie kripto-valiutas ir blockchain, bankas ne tik, kad neišliko neutralus, bet tapo ganėtinai kritiškas.

Virtualiosios valiutos yra ypač rizikinga priemonė,  o spekuliavimas jomis gali lemti reikšmingus pinigų praradimus. Todėl, siekiant apsaugoti finansų įstaigų klientus, mūsų šalyje teisėtai veikiančios ir Lietuvos banko prižiūrimos finansų įstaigos turi aiškiai atriboti savo veiklą nuo tokio pobūdžio priemonių. Jokiu būdu negalima kurti iliuzijos, kad virtualiosios valiutos yra prižiūrimos ar saugios“, – teigė Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

lietuvos bankas
Lietuvos bankas

Tokia pozicija parodo, jog kripto-valiutų integravimas į oficialius atsiskaitymus tampa dar ribotesnis, o iliuzija, jog Lietuva bus „pirmūnė“ liberalizavimo klausimu – sunkiai įmanoma. Tiesa, pozicija apima daugiausiai verslo sujektus:

„Pagal patvirtintą poziciją, finansų rinkos dalyviai neturėtų užsiimti virtualiųjų valiutų pardavimu, neturėtų sudaryti sąlygų klientams atsiskaityti virtualiosiomis valiutomis jų išduotomis mokėjimo priemonėmis (pvz., debeto ar kredito kortelėmis ir pan.), nevykdyti jokių operacijų virtualiosiomis valiutomis, taip pat neužsiimti jų keitimo ar kita panašia veikla.“

Apribojant galimybes atsiskaityti kripto-valiutomis, galimai ir mažės jų patrauklumas, o mažėjant patrauklumui – mažiau Lietuvos piliečių nuspęs užsiimti šia veikla.

Svarbu paminėti, jog šis pranešimas nesako, jog subjektai, kurie jau leidžia atsiskaitymus/ pirkimus virtualiomis valiutomis turi sustabdyti savo veiklą, jie daugiau yra įspėjami, kad atsakomybė už neteisėtas veiklas krenta jiems:

„Finansų rinkos dalyviai, kurie teiks finansines paslaugas klientams, platinantiems virtualiąją valiutą ar kitaip su ja susijusiems, turės užtikrinti, kad būtų griežtai laikomasi pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos reikalavimų.“

Tokiu būdu kuriamas spaudimas ne tik seniesiams atstovams, bet ir padaroma prevencija prieš naujų subjektų įsitraukimą.

ICO – reglamentuoti?

all coins
Valiutų vizualizacija

Lietuvos bankas išreiškė savo poziciją ir Viešo valiutos siūlymo ICO (angl. Initial Coin Offering) klausimu. Šiuo atveju bankas išsakė savo poziciją, jog ši veikla turėtų būti reglamentuota, tai yra, pritaikyti Vertybinių popierių įstatymo reikalavimai:

„Nepaisant to, kad ši veikla nereglamentuota, savo esme tai yra pinigų rinkimas iš investuotojų, dažnai neprofesionalių, tam tikrai veiklai finansuoti. Kadangi investuotojų lėšų praradimo ir kitos rizikos itin didelės, mūsų pozicija, kad tokiam platinimui tam tikrais atvejais turėtų būti taikomi su investavimu susijusių įstatymų reikalavimai ir apribojimai“, – teigė M. Jurgilas.

Šis pranešimas, ko gero, siunčia dvi žinutes:

  • kripto-valiutų realaizavimas ateityje, bent jau Lietuvoje, netaps liberalesnis;
  • ICO bus siekiama reglamentuoti. Bet kuriuo atveju – vieša diskusija visiems yra į naudą.

Visą Lietuvos Banko paruoštą poziciją galite perskaityti čia.

PALIKTI KOMENTARĄ

Įrakytike komentarą
Įveskite savo vardą