Ethereum (Ether): kas tai?

0

Ethereum – naujoji žvaigždė, kylanti kriptovaliutų pasaulyje. Nors išleistas 2015 metais, Ether (ETH, Eetereum tinkle esanti valiuta) savo pakylimą pradėjo tik maždaug 2017 metų kovo mėnesį – vertė pakilo apie 27 kartus per paskutinius metus (nuo $11 iki $300 straipsnio rašymo metu). Nenuostabu, kad ši valiuta sukėlė tokį didelį ažiotažą. Taigi, kas yra tas Ethereum?

Kas yra Ethereum?

Ethereum logotipas
Ethereum – antra pagal rinkos vertę valiuta

Ether (žymimas ETH) yra antra pagal rinko dydį (angl. market cap) valiuta – iškart po Bitcoin. Technologija, ant kurios veikia šis kripto-auksas – Ethereum, kuris buvo sukurtas 19-kos metų programuotojo – Vitalik Buterin. Vitalik sumanymas, kad Ethereum būtų tiesiog patobulintas Bitcoin. Lygiai kaip ir Bitcoin, tai yra necentralizuotas anoniminių mokėjimų tinklas, su savo valiuta, kuri gali būti siunčiama internetu, be jokių bankų ar trečiųjų šalių įsikišimo. Visos transakcijos yra laikomos didžiojoje knygoje (blockchain’e), visiems matomos (nors ir anoniminės) – taigi, skirtumų nuo Bitcoin šioje vietoje tikrai beveik nėra… Beveik!

Kuo ši valiuta skiriasi nuo Bitcoin?

Bitcoin ir Ethereum
Stipriausios kripto-valiutos. Bitcoin ir Ethereum.

Antra didžiausia kripto valiuta dažnai dalyvauja palyginimuose su Bitcoin – kai kurie šneka, kad tai lygiai toks pat burbulas, tačiau kiti, šaltesnio proto, įžvelgia šio tinklo privalumus, kas daro valiutą daugiau panaudojamą.

Pirmasis privalumas, Ethereum leidžia kurti blokus (blockchain’o dalis, kripto-transakcijų įrašai) daug greičiau (viena iš Bitcoin problemų, dėl kurios įvyko net Bitcoin skilimas). Taigi, kitaip nei BTC, Ethereum labiau skirtas mokėjimams, nei vertės laikymui (nors esant tokiam vertės kilimui, kartais sunku sutikti su šiuo teiginiu).

Didžiausias privalumas, visgi slypi tikrai ne čia. Ethereum protokolas, leidžia kompiuterių programoms, ne tik valiutai, būti šiame tinkle. Pvz. jeigu Jūs laikote savo failus Dropbox sistemoje – Jūs pasitikite ja. Įsivaizduokite kaip tai atrodytų blockchain’e – viskas užšifruota (nepamirškime, kad decentralizuota, todėl to niekas nevaldo ir negali prieiti), tik Jūs turite raktą – tai visiškai saugu (čia pavyzdys programos, kad geriau įsivaizduotumėte).

Jau ne viena dešimtis programėlių veikia Ethereum. Šis tinklas taip pat naudojamas startuolių (angl. startups) pritraukti investicijų per ICO („pirminis monetų pardavimas“, angl. initial coin offering – apie tai galite sužinoti perskaitę Prekybos virtualiomis valiutomis žodyną), kai sukuriamas specialus token’as (nauja kripto-valiuta) ir jis paruodamas už Ether.

Ethereum piniginės

Kaip ir bet kurių kitų kriptovaliutų – Ethereum sąskaitų (piniginių) būna įvairių. Susipažinkite su jomis:

Kas veikia Ether kainą?

Kainą beprotiškai veikia ICO – ypač jeigu vienu metu stiprūs startuoliai pradeda pardavinėti savo tokenus. Kadangi tokenai gali būti perkami tik už Ether – akivaizdu – jų paklausa smarkiai išauga. Staiga išaugusi kaina masina ir kitus prisijungti – tai dar labiau pakelia valiutos vertę. Žinoma, kuo aukščiau kyla vertė – tuo smarkiau ji leidžiasi (jau buvo net ne vienas masinis „atsikratymas“ (angl. sell-off)), tačiau, bent jau kol kas – viskas grįžta į „augimo kelią“.

Ethereum taip pat turi didelę palaikančią bendruomenę. Jeigu pasidomėsite daugiau, pastebėsite, kad visi, kurie tiki Ethereum sėkme, juokais prognozuoja – ši valiuta vieną dieną bus verta tiek, kiek Lambo (turima omenyje Lamborghini, sukurtos net specialios skaičiuoklės – pvz. hypecoaster.com). Visi turintys šios valiutos jau net renkasi savo būsimo automobilio spalvą.

Kūrėjas

Vitalik Buterin Ethereum Lambo
Vitalik Buterin – Ethereum įkūrėjas laikantis Lamborghini

Kitaip negu Bitcoin, kurį įkūrė anonimas pasivadinęs Satoshi Nakamoto, šio tinklo įkūrėjas savęs neslepia – Vitalik Buterin. Kanados pilietis, gimęs Rusijoje savo idėją pristatė būdamas vos 19 metų ir yra labai gerbiamas visos bendruomenės. Kartais juokaujama, kad jis yra kripto technologijos vedlys ir dažnai sulyginamas su kitais technologijų vedliais, pvz. Steve Jobs.

Naudotojų skaičius

Kadangi blockchain technologija paremtos valiutos kartu ir anonimiškos ir viešos, tai naudotojų skaičių galima įvertinti tik pagal piniginių skaičių. Etherscan duomenimis, jų sukurta jau kiek daugiau nei 5,7 mln. Šis skaičius smarkiai išsaugo nuo 2017 metų gegužės – tuo metu buvo tik 1,6 mln. piniginių.

Ar verta investuoti ir pirkti Ethereum?

Ether kaina, lyg raketa, šovė į viršų prieš kelis mėnesius. Kylant Bitcoin kainai, neatsilieka ir ši kripto-valiuta. Daugelis ekonomistų pripažysta – tai kripto-burbulas, kuris kažkada turės sprogti, tačiau, visi sutinka, neaišku kada tai bus. Gali būti ir rytoj, arba po kelių metų – o sprogusio burbulo dugnas gali būti net aukščiau nei dabartinė vertė. Reikia pripažinti, kad ateities niekas nežino, rizika didelė, grąža irgi – ne vienas tapo milionieriumi pernakt – dėka Ethereum.

PALIKTI KOMENTARĄ

Įrakytike komentarą
Įveskite savo vardą