Bitcoin valiuta: kas tai?

0

Bitcoin – internetinė valiuta arba kitaip skaitmeniniai pinigai sukurti pasitelkiant internetinį kodą. Bitcoin platinami visame pasaulyje. Šią valiutą 2009 metais sukūrė anonimas pseudonimu Satoshi Nakamoto. Skirtingai nuo tradicinių valiutų kaip euras, Bitcoin nekontroliuoja jokia centrinė institucija – nėra vyriausybės, įmonių ar atsakingo banko, valiutą kontroliuoja jos turėtojai. Bitcoin pirkimui ir pardavimui nereikalingos jokios specialios

licenzijos. Valiutą pripažįsta vis daugiau verslo ir valstybinių subjektų. Jais galima nusipirkti tiek maisto produktus, tiek nekilnojamąjį turtą, tiesa, pripažinimas kiekvienoje valstybėje skiriasi. Tačiau tendencija yra tokia, kad šią internetinę valiutą pripažįsta gerokai daugiau subjektų nei ją blokuoja, todėl jos vertė rinkoje tik kyla.

Pagrindinė Bitcoin charakteristika

Ne centralizuota valiuta

Bitcoin
Tarptautinis Bitcoin žymėjimas. „B“ raidė su dviemis brūkšniais, tokiais, kokius turi ir doleris.

Bitcoin tinklo nekontroliuoja jokia centrinė figūra ar tai būtų įmonė, ar bankas, ar valdžios institucija, ją kontroliuoja valiutą turintys asmenys. Kiekvienas kompiuteris, kuris „kasa“ šią valiutą ir sugeneruoja/patvirtina pavedimus prisisdeda prie naujos kartos valiutos tinklo kūrimo. Todėl galima drąsiai teigti, jog valiuta yra atspari vieno asmens ar mažo asmenų rato interesams. Valiuta pažeidžiama tik 51% taisykle, t.y. jeigu daugiau kaip pusė tinkle esančių žmonių priėma sprendimą keisti standartą – tada tai tampa naujasis standartas.

Lengva pradėti

Norint atsidaryti sąskaitą banke užtrunka ir laiko, ir kainuoja. Taip pat yra nemažai biurokratinių procedūrų, kurios šiais laikais smarkiai apriboja internete aktyviai veikiančius asmenis. Tuo tarpu pradėti pirkti, parduoti Bitcoin ir su jais atsiskaitinėti trunka vos kelias minutes ir tai nieko nekainuoja. Kaip susikurti piniginę – sužinosite šiame straipsnyje.

Išsaugomas anonimiškumas

Asmeninė Bitcoin pinginė ar lėšos laikomos kokioje kitoje internetinėje piniginėje nėra susiejamos su konkrečiu asmeniu, tačiau ši taisyklė nėra absoliuti. Nors vardo prie savo sąskaitos numerio ir nerasite, tačiau profesionalai (FTB ir pan.) tikrai sugebės atsekti jūsų tapatybę. Būtent dėl šios priežasties Bitcoin tapo plačiai naudojama ir mažiau blokuojama – ji jau nebėra naudojama tik nusikalstamo pasaulio veikėjų.

Visiškas skaidrumas

Visos kada nors įvykusios Bitcoin transakcijos yra matomos ir randamos didžiojoje knygoje (angl. general ledger), vadinamoje blockchain. Tačiau tai nereiškia, jog jos yra susiejamos su konkrečiais asmenimis.

Jei turite išorinėje piniginėje laikomus Bitcoin, bet kas gali pasakyti kiek toje piniginėje yra vienetų valiutos, tačiau sunkiai įmanoma šią informaciją susieti su konkrečiu asmeniu – todėl turėsite pakankamai anonimiškumo.

Transakcijų įkainiai

Jų beveik nėra, nebent tiek kiek už transakciją paima piniginės savininkas, kur laikomos lėšos, bei smulkus tinklo mokestis, kuris atiduodamas „kasėjams“ (kompiuterių tinklui, kuris užtikrina krypto valiutos veikimą). Tačiau to niekaip negalima palyginti su bankuose esančiais tarptautinių pavedimų įkainiais. Juolab, transakcijų greičiu.

Greitas būdas

Pervesti pinigus į bet kurį pasaulio kraštą trunka vos kelios minutės, lyginant įprastos valiutos pervedimus (tarpbankiniai pavedimai net Lietuvoje nevyksta savaitgaliais, jau nekalbant apie tarptausinius) – skirtumas milžiniškas.

Transakcija matoma iškarto, tačiau jos patvirtinimui laiko vis tiek reikia – taip yra saugomas tinklas nuo apgavysčių.

Pervestos lėšos nesustabdomos/ nesusigrąžinamos

Jeigu į jūsų sąskaitą pervedė Bitcoin, ši transakcija nebegali būti atšaukta. Joks asmuo, įstaiga ar įmonė nekontroliuoja šio tinklo, todėl transakcija saugi. Todėl atliekant pavedimą reikia būti ypač atsargiems.

Jūsų pinigai saugūs

Apie jūsų turimus pinigus nieko nežinos valdžia. Valdžia nekontroliuodama, o juolab, net žininodama apie tokį Jūsų turimą turtą negalės jo areštuoti. Šie pinigai prieinami tik išimtinai jums.

Sveiki atvykę į naujos kartos, skaitmeninį pasaulį!

PALIKTI KOMENTARĄ

Įrakytike komentarą
Įveskite savo vardą