Nauji ribojimai! – Iš kur jūs atsiradote?

0

Šie metai kripto rinkai prasidėjo neramiai – Bitcoin ir kitos alternatyvios valiutos bando kapstytis po praėjusių metų pabaigoje įvykusios korekcijos. Stotis ant kojų nėra lengva, nes rinką drebina ir kiti veiksniai, ne vien natūralūs svyravimai.

Tačiau apie viską nuo radžių – kodėl metų pabaigoje krito kaina ir kodėl ji ligi šiol pakankamai stagnuoja? Priežastys pakankamai kompleksiškos:

  • Natūrali korekcija. Ji vyksta visada po didesnių augimų ir šią priežastį galime vadinti pradžių pradžia.
  • Keityklos vis dar nepriima arba labai ribotai priima naujus vartotojus, o būtent švieži investuotojai ilgą laiką buvo vienas pagrindinių rinkos augimo „variklių“. Keityklos tai aiškina tuo, kad trūksta pagalbinių (support) darbuotojų išaugusiems investuotojų srautams suvaldyti. Viskas logiška, tačiau problema ta, kad keityklos ir neskuba šių darbuotojų samdyti, o greičiau pačios stebi rinką. Tokios dvejonės iš tų pas kuriuos „laikomi pinigai“, kelia sumaištį ir tarp paprastų investuotojų.
  • Bitcoin transakcijos tapo visiškai nebepraktiškos – jos trunka kelias dienas, o procentiniai kaštai jau yra sunkiai pakeliami ir suprantami ne vien smulkiausiems investuotojams. Taigi, kur fork‘as? Visiems blogai, bet sprendimo bendruomenei niekaip nepavyksta pasiekti. Tai kelia abejones dėl tvirtos kripto rinkos ateityje.
  • Fake News – su natūralia rinkos korekcija pasipylė ir nemažai netikrų naujienų apie politikų pasisakymus kripto tema. Paprastai šie pasisakymai buvo apie kripto rinkos blokavimą ir beveik visi jų po kelių valandų būdavo paneigiami. Nepaisant to rinka jau jausdavo pasekmes – investuotojai atsitraukinėdavo. Kitas netikros naujienos paprastai būdavo ir yra apie vagystes iš rinkų, nutekėjusius investuotojų sąrašus ir kratas keityklose. Pastebėjome, kad neįsigilinę į naujienų tikrumą, šias plačiai dalinasi ir platina ir lietuvaičiai socialiniuose tinkluose.
  • Rinkos reglamentacija. Kai kurios naujienos nėra fake ir tam tikros valstybės tikrai labai rimtai kalba apie kripto rinkos pritraukimą prie jau galiojančių oficialių taisyklių, kitaip tariant – prie tarptautinės teisės arba bent jau prie tam tikrų nacionalinių teisių.

Paskutiniai du punktai kelia labai daug klausimų – kodėl netikrų žinių lavina ir intensyvios politikų diskusijos prasidėjo būtent paskutinės korekcijos metu? Kodėl tik rinkai atsispyrus vėl iškyla naujienos iš Korėjos? Kodėl Kinija vėl pradėjo aktyviai kalbėti apie naujus ribojimus būtent dabar? Visą tai atrodo kaip didelis planas, kuris gali labai pakeisti kritovaliutų rinką.

Ribojimai? Taip, mes, indai, taip pat čia

Prie Kinijos, Korėjos, USA ir net Lietuvos, kurios kalba apie galimus mokestinius ribojimus, o gal net ir rimtesnius ribojimus, jungiasi ir Indija. Indija – kripto rinkai svarbi valstybė, kurioje veikia ne viena „stambi“ keitykla.

bitcoin-india
Indijos ribojimai

Prieš kelias dienas daugelis Indijos bankų užblokavo vietinių keityklų sąskaitas. Visi bankai ribojimus pritaikė praktiškai tuo pačiu metu. Tai rodo, jog šis veiksmas buvo koordinuotas. Bankai tai argumentuoja kaip „per didelės rizikos matymą, kurį privalu stabdyti“. Nieko konkretaus.

 

Visa tai vyksta tuo pačiu metu kai Indijos politikai intensyviai diskutuoja kaip reikėtų reglamentuoti Bitcoin ir visą kripto valiutų rinką, o vietos Finansų ministras netgi pareiškė, jog Bitcoin yra ne kas kita, o tiesiog ponzi piramidė. Taigi, šioje valstybėje taip pat užtenka „ribojimų“ šalinininkų. Neseniai tokią pat nuomonę išsakė ir Korėjos Teisingumo ministras.

Kritiškas mąstymas

Svarbu nepamiršti, kad naujienas reikia vertinti kritiškai – jei yra galimybė patikrinti jas per kelis šaltinius. Naujienos, kad X valstybės politikai galvoja apie BTC uždraudimą gali būti ir netikros arba neturinčios didelės reikšmės. Nes pavyzdžiui dviejų, tos pačios valstybės politikų, smulki ir nereikšminga diskusija žiniasklaidoje gali tapti labai skambia antrašte – „X valstybės parlamentarai rimtai galvoja apie kripto ribojimus“. Kritinio mąstymo nebuvimas iš rinkos jau išnešė 300 milijardų dolerių ir išneš dar daugiau, jei investuotojai ir politikai nemąstys brandžiau.

Pastaruoju metu rinka stabilizavosi – laukite „naujienų“ apie ribojimus, apie „kratas“ ir blokavimus.

PALIKTI KOMENTARĄ

Įrakytike komentarą
Įveskite savo vardą